Parcel ID
525-0024-0194-00
525-0024-0194-00
Address
5839 WINDSONG CT
5839 WINDSONG CT
Index Order
Parcel Number
Parcel Number
Tax Year
2025 Payable 2026
2025 Payable 2026
| Value History | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tax Year | Assessed Date | Land | Improvements | Total | CAUV | Reason for Change | ||
| 2023 | 7/29/2023 | 133,000 | 410,350 | 543,350 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2020 | 8/22/2020 | 106,400 | 353,530 | 459,930 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2017 | 11/15/2017 | 95,000 | 315,650 | 410,650 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2014 | 9/20/2014 | 92,000 | 302,510 | 394,510 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2011 | 9/4/2011 | 80,000 | 263,050 | 343,050 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2008 | 9/26/2008 | 68,900 | 298,710 | 367,610 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2005 | 9/25/2005 | 65,000 | 281,800 | 346,800 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2002 | 10/8/2002 | 51,800 | 215,000 | 266,800 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 2001 | 7/2/2001 | 54,800 | 227,700 | 282,500 | 0 | 30 New Construction - Full Value | ||
| 1999 | 11/6/1999 | 54,800 | 202,700 | 257,500 | 0 | 120 Reappraisal, Update or Annual Equalization | ||
| 1996 | 1/1/1996 | 50,900 | 196,200 | 247,100 | 0 | 110 Miscellaneous | ||